Related Posts Plugin for Blogger...

2016/09/29

Scandinavian Tobacco Group - Five Brothers


İçerik:  Burley
Blend Tipi: Burley Based
Kesim: Shag (ince kıyım)
Aroma:
Aroma Katkısı: Yok
Sertlik: Çok sert
Lezzet: Çok yoğun
Oda notu: Kötü
Tavsiye: **


Bu tütünü yorumlayabilmek için uzun bir süre bekledim. Çok nadir olarak içtim. Arada sırada da ufak notlar aldım. Paketi tüketmem iki yıl filan sürdü. Bu zaman zarfında kuruyan tütünü ufalamamak için özen gösterip arada sırada nemlendirdim. Zira sigara tütünü gibi ince kıyılmış bir halde sunuluyor.
Dümdüz bir burley bu. Anladığım kadarıyla yıllanmasına imkan vermeden ve pek işlemden geçirmeden kıyıp paketliyorlar. Hiç aroma yok. Tobaccoreviews sitesindeki yorumları okuduğum için temkinli yaklaştım bu tütüne. Peki nedir bunu bu kadar özel kılan? Tek kelime ile sertliği. İnce kıyım olduğu için hızlı yanıyor. Hızını ayarlayabilmek için nemlendirdim ben. Kesinlikle bir dolumu bitiremeyeceğimi bildiğimden hep ufak pipolarla yarım dolum yaptım. Meşhur tütün yorumcusu pipestud lakaplı ahbabım sevgili Steve, (zaten kendisi bana önermişti bu tütünü ve temin etmemde yardımcı olmuştu) dikkat et ısırır dediydi. Haklıymış.

Bu tütünün hikayesi eski. Öğrenebildiğim kadarıyla bizlerden bir kaç kuşak eski Amerikalı pipo içicileri ki o dönem zaten piposuz tütün içemiyorsun, bu haliyle içerlermiş burley tütünü. Günümüz yorumlarına bakarsanız diyorlar ki öyle efendim çay keyfiyle pipo içenlerin değil gerçek erkeklerin tütünüymüş bu. O devirlerde adamlar pipoya dolduracak kaç çeşit tütün işleyebilirdiler tartışılır ama bence en kolay ve pratik ne bulurlarsa onu içiyorlardı.

İlk yakışta burleyin o tanıdık olgun tadını alıp yanılgıya düşmemek lazım. İçimi son derece tok ve nikotin oranı tavan yapıyor. O bilindik, göğsünüzde hissettiğiniz nikotin tıkanıklığını, yükselen kalp atımlarınızla birlikte , daha bir kaç puftan sonra duyuyorsunuz. Dolumun dibini görmek zor. Sizden geriye bir şey kalmıyor ki bu sert dibi bitiresiniz... Yanıp yanmadığı belli olmayan bir tempoda usul usul içilse bile sindirmesi zor bir tütün.

"Nikotin benim göbek adım" "Ben ne tütünler gördüm, peh" tarzı yaklaşıyorsanız yine de beni dinleyin. Uyarmadı demeyin, böyle sertlik yok.

Tütünün adı da bizim dilimizde denk düşmüş. "Beş kardeş". İç de ye şaplağı der gibi :)
Bütün bunlara rağmen hayatta bir kez daha içmek isterim. Tarihi bir değeri var yaşatılan. Hani var ya uçurumun kenarına yanaşmaktan korkarsınız ama yine de o heyecan dürtüsüyle yanaşırsınız. İşte öyle birşey.

Alguhan Akşar'ın yorumu

Paylaş:

0 yorumları oku:

Yorum Gönder

Yorumları Facebooktan takip et


Yorumlanan ürün sayısı toplam: 277

Öne Çıkan Bir Yayın

Samuel Gawith - Balkan Flake

İçerik :  Latakia, Virginia Blend Tipi : Virginia/Latakia Kesim : Flake Aroma : Aroma Katkısı : Yok Sertlik : Orta Lezzet : Orta Od...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...